Logo Bioterapia Jadwiga Wolska
Strona główna
Kuzdrowiu na Facebooku
Nagietek Lekarski

Nagietek Lekarski (calendula officinalis)

Nagietek zajmuje jedną z czołowych miejsc wśród ziół rodzimych. Można go spotkać w wielu ogródkach. Właściwości lecznicze posiada tylko nagietek o ciemnym pomarańczowym wybarwieniu. Zbiera się go w czasie pięknej słonecznej pogody. Do celów terapeutycznych zbiera się kwiaty, ale także części zielone roślin.

Działanie:

Stosowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie , bakteriobójczo , grzybobójczo. Dzięki zawartości m.in. karotenoidów i triterpenów szczególnie korzystnie wpływa:
  • na skórę hamując stany zapalne, przekrwienia
  • regenerująco wpływa na uszkodzone i podrażnione tkanki
  • posiada zdolność znacznego rozpuszczania blizn
  • Wewnętrzne stosuje się
  • przy stanach zapalnych jelit, dwunastnicy, żołądka
  • zapaleniu wątroby, żółtaczce
  • powiększeniu węzłów
  • problemach menstruacyjnych
  • przy stanach zapalnych w obrębie miednicy
  • rewelacyjnie działa regulując stany skurczowe w przewodzie pokarmowym

Dzięki swoim właściwościom przeciwskurczowym ma zastosowanie w przypadku bólów w okresie miesiączkowania.
W przypadku kobiet w ciąży wewnętrzne stosowanie nagietka proszę uzgodnić z lekarzem.Dawkowanie:

Nalewka z nagietka dla dorosłych: 2 x jedna łyżeczka (można rozcieńczyć w małej ilości wody)
Napar z nagietka: 1 czubata łyżeczka suszu na 1 szklankę wrzącej wody. Przykryć np. spodeczkiem, po 10-15 minutach przecedzić. Pić 4 x ½ szklanki.
 
Ma zastosowanie pomocnicze w przypadku grzybicy okolic pochwy. Po umyciu się należy stosować podmywania:1 łyżka nalewki z nagietka na 2 łyżki letniej wody lub przemywać letnim naparem z nagietka.

Z mojej praktyki:

Jak skutecznie potrafi działać nagietek opiszę jedne z przypadków z mojej praktyki.
Zgłosił się do mnie mężczyzna o pomoc był bardzo intensywnie zażółcony (kolor zgniłozielony) Medycznie skierowany do tzw. leczenia zachowawczego. Przyznaję że nie miała nadziei że uda się uzyskać chociaż małą poprawę. Na usilną prośbę zaczęłam szukać ziół, które w takim przypadku mogłyby coś pomóc.  Tym ziołem okazał się nagietek.  Po dwóch tygodniach stosowania jego samopoczucie zaczęło się poprawiać a skóra jaśnieć. Nagietek stosowany był jeszcze przez ok. 2-3 miesiące. Efekt tego był taki, że człowiek ten żyje nadal, czuje się bardzo dobrze, a upłynęło kilka lat od tamtej pory. To co opisałam nie znaczy, że w każdym przypadku nowotworu może być tak wspaniały efekt.  Na tym przykładzie widać jak wspaniałe właściwości posiada to zioło.
 

 

 

 
stat