Żyworódka Kalanchoe Pinnata – zastosowanie, wygląd, właściwości:

W Polsce ta cudowna roślina nosi potoczną nazwę: Żyworódka Pinnata, Kalanchoe Pinnata (a od co najmniej kilku lat także „Żyworódka Pierzasta„- ale tu jest pewien spór w nazewnictwie i lepiej używać łacińskiej nazwy, aby mieć pewność czy mówimy o K. Pinnata czy K. Daigremontaina).
Obie żyworódki mają bardzo ciekawe cechy i coraz częściej naukowcy z całego świata przyglądają się bliżej obu odmianom Kalanchoe. Trwają liczne badania nad wykorzystaniem wyizolowanych związków z tych roślin m.in. przy walce z nowotworami piersi, szyjki macicy (biorą w nich udział także polscy naukowcy) czy szerszym zastosowaniem zewnętrznym.
Żyworódka stosowana w tradycji przez plemiona wzdłuż Amazonii, dzięki swoim szerokim właściwościom rozpowszechniała się stopniowo po całym świecie, przez Amerykę Południową, Chiny,  aż pod koniec XIX wieku pojawiła się na dworze angielskim skąd trafiła do Niemiec (tam pojawiły się pierwsze opracowania naukowe o Kalanchoe) a  niedługo później roślina pojawiła się we wszystkich zakątkach europy i  Rosji).
Żyworódka Pinnata od dziesięcioleci zakorzeniła się w literaturze zielarskiej i równie szybko pojawiła się pod strzechami domów rosnąc zazwyczaj na najbardziej nasłonecznionych częściach izby a później parapetach okiennych (często obie odmiany kalanchoe można było spotkać w klasztorach, zakonach itp). Najpierw stosowana przez zielarzy, medyków później przez zwykłych ludzi w celu wzmocnienia, odżywienia organizmu oraz poprawy wyglądu i kondycji skóry.
Okazało się, że roślinę można w miarę łatwo uprawiać (chociaż mróz niszczy ją natychmiast) i wykonywać z niej soki, nalewki, maści a także używać na bieżąco dodając w niewielkich ilościach do potraw.

Poniżej chcielibyśmy opisać nasze spostrzeżenia co do stosowania Żyworódki Kalanchoe Pinnata:

Kalanchoe pinnata, Żyworódka

Kalanchoe Pinnata – skład i występowanie:

Kalanchoe Pinnata rosnąca w klimacie tropikalnym używana jest od setek lat przez tamtejszych zielarzy a także lekarzy. Potoczne nazwy tej rośliny w zależności od wysp na jakich występują to: Air plant, coirama, clapperbush, floppers green love, life plant, cathedral bells. Liście oraz sok z nich wykazują silne właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, grzybobójcze oraz wirusobójcze – dzięki czemu wspaniale regeneruje wszelkiego rodzaju zmiany skórne.

Pinnata czasami kwitnie – dorasta wtedy przy dobrych warunkach do 150cm w momencie kwitnienia. Poniżej przykład (ten egzemplarz uprawiany był w doniczce):

Pinnata kwitnąca Dermesa
Pinnata kwitnąca

Jak wykazują przeprowadzone przez nas badania fizykochemiczne Kalanchoe Pinnata zawiera dwu krotnie więcej cynku, 10 krotnie więcej manganu, 2 x więcej boru niż Kalanchoe Daigremontiana.

Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnych, oczyszczającym rany i owrzodzenia z obumarłych komórek znalazła zastosowanie w chirurgii, stomatologii, ginekologii oraz kosmetyce. Jej właściwości regenerujące są szczególnie cenne w obecnym czasie, gdy wiele drobnoustrojów uodporniło się na działanie antybiotyków. Poza tym wiele osób ma alergie na niektóre antybiotyki i wtedy doskonale sprawdzają się metody naturalne.

Żyworódka Pinnata szczególnie zalecana jest przy zmianach skórnych, w tej dziedzinie w większości przypadków jest skuteczniejsza od Kalanchoe Daigremontiana, gdyż sprzyja temu jej wyjątkowy skład fizykochemiczny.

Żyworódka Pinnata szczególnie polecana jest:

  • przy zmianach skórnych, trudno gojących ranach
  • niektórych typach łuszczycy
  • róży !
  • wrzodach
  • czyrakach, trądziku
  • oparzeniach
  • ukąszeniach
  • bólach zęba, ucha
  • stłuczeniach
  • bólach reumatycznych
  • opuchliznach/obrzękach
  • pieczeniach i swędzeniach oczu

Przykład zastosowania zewnętrznego Kalanchoe Pinnata

Róża (choroba skóry)

Kobieta, z długo występującą niegojącą się różą na nodze wielkości od kolana do stopy,  pojawiły się dość duże zmiany  na drugiej nodze. Z badań medycznych wynikało, że jest wrażliwa tylko na penicylinę, ale osoba ta miała alergię na ten antybiotyk. W związku z tym medycyna była bezradna. W zmianie tej pojawiła się już martwica. Rany te były bardzo często polewane sokiem z Pinnaty a także robione z niego okłady. Dodatkowo w celu poprawienia krążenia w nogach zastosowano picie wywaru ze skrzypu. Róża zniknęła po 2 tygodniach stosowania Kalanchoe.

Wskazówka: z Kalanchoe pinnata można wykonać okład z liścia jak i użyć soku. Dodatkowo do picia proponuję nalewkę z korzenia jeżówki. Pierwsze efekty widoczne są zazwyczaj po 2 dobach, temperatura spada, zaczerwienie i opuchlizna zaczynają się zmniejszać. Na pełny efekt trzeba zaczekać około 2 tygodni (w zależności od stanu zaawansowania róży).

Rak skóry twarzy, mężczyzna 79 lat.

Zmiana nowotworowa skóry, powiększające się w miarę upływu czasu, swędząca, piekąca , boląca. W związku z tym była stosowana duża ilość leków przeciwbólowych.  Nowotwór był leczony medycznie.
Nie można było zrobić okładów więc zmiana skórna była polewana wielokrotnie w ciągu doby.
Oprócz zewnętrznego zastosowania Kalanchoe Pinnata, podane zostały zioła do wewnętrznego zastosowania oraz ukierunkowane wyżywienie w celu podniesienia poziomu krzemu, żelaza, magnezu. Ustąpiło swędzenie, pieczenie, bóle skóry. Można było zaprzestać podawania leków przeciwbólowych. Rana stopniowo goi się, a OB znacznie zaczęło się zmniejszać po krótkim czasie z 40 na 26. Terapia trwa nadal.

Bóle reumatyczne nadgarstków

Opuchnięte przeguby, temperatura ok 39 stopni – czyli silny stan zapalny.
Uzupełnione zostały brakujące składniki, a na nadgarstki położony okład z soku z kalanchoe pinnata (nasączona gaza, zabezpieczone folią przed odparowaniem i przymocowane bandażem). Dodatkowo wykonałam zabieg energetyczny. Do rana nadgarstki znacznie stęchły, temperatura wróciła do normy. W celu całkowitego wyeliminowania dolegliwości reumatycznych były przestrzegane zalecenia żywieniowe oraz kontynuowane okłady. Nadgarstki powróciły całkowicie do normy.


„Alergiczne” swędzenie, pieczenie oczu

3- krotne posmarowanie raz po raz powiek spowodowało ustąpienie dolegliwości. Przez kilka dni smarowanie było kontynuowanie w celu całkowitego wyeliminowania dolegliwości.


Alergia na sierść zwierząt oraz środki chemiczne, swędzące zmiany na ciele oraz na powiekach

Po pierwszym posmarowaniu (3 razy raz po raz, w celu wchłonięcia się soku w głębsze warstwy skóry), po kilku minutach swędzenie i pieczenie ustąpiło.

Ściągnięcie tej cudownej rośliny zajęło nam kilka miesięcy (w tym certyfikatu autentyczności/oryginalności rośliny. Prawdopodobnie jest to jedyna hodowla Kalanchoe Pinnata w kraju i niesamowicie rzadka w Europie. Roślina, w naszych warunkach klimatycznych dość ciążka w hodowli – wymaga bardzo wiele uwagi.  W naszych warunkach zamiera nawet w ciągu jednej doby, jeżeli ma troszkę niewłaściwe proporcje składników w glebie.

Różnice i podobieństwa Kalanchoe Pinnata vs Kalanchoe Daigremontiana:

Poniżej przedstawimy zdjęcia rośliny wraz z krótkim opisem, następnie jej właściwości:

Kalanchoe Pinnata – młoda roślina, jeszcze bez charakterystycznych liści 5-tego rzędu,w którym to liść zaczyna rozchodzić się na 3 liście a w kolejnych rzędach na 5 listków.
Jest to charakterystyczna cecha pozwalająca odróżnić niewprawionemuoku „Kalanchoe Pinnata” od „Kalanchoe Daigremontiana”. Liście „Pinnaty” są o wiele delikatniejsze od „Daigremontiany” o wiele cieńsze i w kształcie znacznie bardziej sercowate. (K. Daigremontiana) wzięła swoja nazwę z wyglądu liści wokół których wyrastają bardzo gęsto młode sadzonki co przypomina pióra (przez kilkadziesiąt lat w Polsce to właśnie Kalanchoe Daigremontiana nazywano Żyworódką Pierzastą. Natomiast Żyworódka Kalanhoe Pinnata nie tworzy takich „piórek” (mimo to od kilku lat to tej roślinie coraz częściej przypisuje się ludowa nazwę Żyworódka Pierzasta). Dlatego ważne jest aby posługiwać się oryginalnymi nazwami (najlepiej Łacińskimi), aby mieć pewność o jakiej roślinie mówimy czy piszemy.

Kalanchoe Pinnata, Zioła
Kalanchoe Pinnata z charakterystycznymi liśćmi rozchodzącymi się na 3 mniejsze liście.

Kalanchoe Pinnata, liście
Kalanchoe Pinnata z charakterystycznymi liśćmi rozchodzącymi się na 5 mniejszych liści.
Pojawiają się na wysokości ok. 6 rzędu.
Kalanchoe Pinnata z charakterystycznymi liśćmi rozchodzącymi się na 5 mniejszych liści.Pojawiają się na wysokości ok. 6 rzędu.

Kalanchoe Pinnata Liście

Kwiatostany Kalanchoe Pinnata:

Kalanchoe Pinnata, kwiaty, kwiatostany

Kalanchoe Pinnata – kwiatostan utrzymujący się nawet kilka miesięcy!.
Kwiaty wyrastają na długich pędach tworząc tzw. wierzchotkę. 
Niewielka część roślin kwitnie, ale mają piękne bardzo duże „kiście” kwiatów.

Kalanchoe Pinnata, młode kwiatostany
Na zdjęciu początkowa faza kwitnienia – kilkanaście dni później ilość kwiatów
zwiększyła się ponad dwukrotnie.
 

Kalanchoe Pinnata, zdjęcie kwiatostanów
Kolejne zdjęciu kwiatostanu na którym widzimy zarówno kwiat jak i nierozwinięte jeszcze pąki.

Zastosowanie Kalanchoe Pinnata na świecie w zależności od kraju:

W zależności od kraju w którym występuje jest stosowana w innych sposób. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek:

Brazylii wykorzystywana jest na takie schorzenia jak artretyzm, grzybica stóp, czyraki, zapalenie oskrzeli,  oparzenia, bóle ucha, róży, gorączka, jaskra, bóle głowy, infekcje, problemy jelitowe, kamienie nerkowe, opuchlizny, rany wokół ust, reumatyzm, problemy skórne, bóle zębów, gruźlica, niewydolność moczowa, brodawki, modzele.

W Ekwadorze natomiast Kalanchoe Pinnata wykorzystuje się ją przy stłuczeniach, złamaniach kości.
 
Gwatemala: różnego rodzaju bólem, biegunki,  problemy skórne, czyraki, stłuczenia, cukrzycę,  cholerę, biegunki, czerwonkę, wzdęcia , bóle głowy, kamienie nerkowe, niestrawność, ukąszenia owadów, świerzb, rany, przy niewydolności moczowej
 
Meksyk: znalazła zastosowanie na infekcje oczne, bóle głowy, dolegliwości związane z miesiączką, pryszcze,  rany
 
Nikaragua: na bóle, oparzenia, przeziębienia, kaszel, bóle głowy, infekcje bakteryjne, czyraki, złamania kości, zapalenia oskrzeli, rak (lymphoma). Zapalenie spojówek, kaszel, bóle ucha, infekcje oczne, padaczka, róża, gorączka, zgaga, dolegliwości jelitowe, wrzody, rany, zapalenie cewki moczowej.
 
Ameryka Południowa: na astmę, nieżyty górnych dróg oddechowych, bóle ucha, głowy, rany, guzy.
 
Indie Zachodnie: problemy z miesiączką, wrzody, artretyzm, astma, stłuczenia, oparzenia, zaparcia, cukrzyca, bóle ucha, bóle głowy, migreny, zapalenie nerek, paraliż, infekcje oddechowe, reumatyzm, skręcenia, opuchlizny, wrzody, rany..